Gospel nejen pro uši.

Gospel znamená „dobrá zpráva“

Slovo Gospel znamená „dobrá zpráva“ a gospelová hudba není nic jiného, než vyzpívaná radost a naděje, která z této dobré zprávy pramení. Písemným zdrojem této dobré zprávy a “knihou gospelu” je Bible. Stará kniha s překvapivě aktuálním poselstvím. Kniha o Boží nekonečné lásce k nám lidem. O lásce, která se přenese přes všechna zklamání, pády a bolest. Lásce, která nabízí nezničitelnou naději každému, kdo o ni stojí. Lásce, která se ve své nejvyšší podobě projevila v životě a smrti Ježíše Krista. A která se vztahuje ke každému z nás.

Říká se, že Bible není ani tak kniha, jako spíše knihovna. Obsahuje celkem 66 samostatných knih napsaných 44 autory v rozmezí 1500 let. Existuje ve stovkách různých překladů a tisících různých vydání. Učenec může jejím studiem strávit celý život, ale pochopit její poselství dokáže i malé dítě.

Jak tedy se čtením takové knihy vlastně začít?

Pro člověka, který s Biblí nemá vůbec žádné zkušenosti, se doporučuje začít např. Janovým evangeliem (možná jste si ho odnesli z některého z našich koncertů). Autor knihy byl jedním ze dvanácti Ježíšových učedníků a navíc jeden z jeho tří nejbližších přátel. Byl tedy velmi blízkým svědkem událostí Ježíšova (nejen veřejného) života a jeho text je velmi osobní výpovědí a jedinečným svědectvím.

Janovo evangelium má 21 kapitol, takže pokud s četbou začnete v době kolem našich koncertů a zvládnete přečíst denně jednu kapitolu (což Vám nezabere vice jak 5-10 minut), přečtete celé evangelium do Vánoc a na Štědrý den už budete mnohem lépe rozumět tomu proč jsou Vánoce svátky radosti a naděje a proč by narození malého Ježíška mělo být důvodem k oslavě pro všechny lidi. A proč existuje gospel. :)

Pokud se Vám bude zdát první kapitola příliš tajuplná, nenechte se odradit. S tím, jak budete číst dále, začne do sebe všechno zapadat a dávat smysl. A pokud budete mít chuť v četbě Bible pokračovat dále, pusťte se třeba do některého z ostatních tří evangelií – Matouše, Marka nebo Lukáše. Jsou to další vyprávění o tom, který se stal pro tento svět zdrojem radosti a naděje, kterými na nás dýchá gospelová hudba.

Při každém čtení Bible si můžete položit dvě otázky:
1. Co se z přečteného textu dozvídám o Bohu nebo o Ježíši?
2. Co znamená přečtený text pro mě osobně? Čím se mě dotýká? V čem mě může inspirovat?

V dnešní době už hodně lidí nenosí Bibli v tašce, ale ve svém mobilu. Existují aplikace, díky kterým je Bible zdarma dostupná v nejrůznějších překladech. Jednou z nejužívanějších aplikací je Youversion Bible, která nabízí také několik českých překladů.

Trojka-IMG_8076-RHmod1

Pokud budete mít zájem se toho o dobré zprávě dozvědět více, zveme Vás na bohoslužby Církve bratrské Trojky, církve, kterou navštěvuje většina organizátorů OZG. Bohoslužby probíhají v prostorách CB Trojka na ulici Bílovecké v Ostravě Svinově každou druhou neděli od 16 hodin, viz kalendář akcí.

Naše bohoslužby jsou neformální a otevřené pro každého, ať už se na své životní a duchovní cestě nachází kdekoli.