Ostrava zpívá gospel, neboli zkráceně OZG, je projekt neziskové organizace YMCA Ostrava-Poruba, na kterém se v posledních třech letech významně podílí také Církev bratrská Trojka. O kvalitách tohoto velmi neobvyklého amatérského hudebního tělesa, které navíc funguje vždy jen pár týdnů v roce, snad nejlépe vypovídá jeho nominace na Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar v r. 2017, kde se hned při historicky prvním vyhlašování ocitlo po boku těch nejrenomovanějších regionálních umělců a uměleckých souborů.

Podstatou OZG je, jak už název napovídá, gospel, tedy přesněji gospelové koncerty. To by samo o sobě nebylo až tak zajímavé, přestože gospel v podání OZG bývá poněkud “neortodoxní”. Vezmeme-li ale v úvahu, že program téměř dvouhodinového koncertu je během 5 týdnů nazkoušen od nuly sborem skládajícím se z přibližne 170 zpěváků, z nichž drtivá většina jsou pouze nadšenci a pěvečtí amatéři, kteří ani neznají noty a kteří se společně sejdou na pouhých sedmi zkouškách, začíná se nám před očima rýsovat něco opravdu ojedinělého. Přidáme-li pak k tomu ještě velký band, který sbor na koncertech doprovází, a ve kterém nechybí dechová sekce nebo poměrně vyjímečné “hammondky”, je jisté, že výsledek bude nepřehlédnutelný.

Už v roce 2013, kdy ‘Ostrava zpívala gospel’ úplně poprvé, si tato originální akce získala pozornost veřejnosti, médií i řady uměleckých osobností daleko přesahující hranice Ostravy. O další ročníky je už pravidelně takový zájem, že každým rokem musí být mnoho zájemců o účast z kapacitních důvodů odmítnuto. Přesto stále platí, že zpívat v OZG může doslova každý, protože jiné kritérium než věk pro přijetí do sboru OZG neexistuje. Je-li vám tedy 15 a více let, rádi si zazpíváte a máte čas absolvovat všechny zkoušky, jsou i vám dveře do sboru otevřené. Žádné talentové zkoušky, ani žádné jiné požadavky už splňovat nemusíte.

Jestli se vám zdá, že to snad ani nemůže fungovat, a že výsledek nemůže být k poslouchání, přesvědčte se sami, že opak je pravdou. Ideálně přímo na našich koncertech, anebo se podívejte na záznamy z předchozích ročníků na našem Youtube kanálu a na našich FB stránkách. Naše koncerty bývají každoročně zcela nebo téměř vyprodané a výkon sboru a muzikantů je tak strhující, že vás většinou ani nenapadne, že ti lidé na pódiu vlastně nejsou o nic větší zpěváci, než třeba právě vy.