Ostrava zpívá gospel, neboli zkráceně OZG, je projekt neziskové organizace YMCA Ostrava-Poruba, která v ostravském regionu funguje už téměř 20 let. O kvalitách tohoto velmi neobvyklého amatérského tělesa, které navíc funguje vždy jen pár týdnů v roce, snad nejlépe vypovídá jeho nominace na vůbec prvně vyhlašovanou Moravskoslezskou kulturní Cenu Jantar v r. 2017, kde se ocitl po boku těch nejrenomovanějších regionálních umělců a uměleckých souborů.

Podstatou OZG je, jak už název napovídá, gospel, tedy přesněji gospelové koncerty. To by asi  samo o sobě nebylo až tak zajímavé, ale vezmeme-li v úvahu, že tyto koncerty jsou během 4 až 5 týdnů kompletně nazkoušeny sborem skládajícím se z více než stovky (v r. 2017 dokonce stošedesátky) nadšených amatérů z Ostravy a okolí, kteří se sejdou pouze pro tuto příležitost na pouhých šesti až sedmi společných zkouškách, začíná se nám před očima rýsovat něco opravdu ojedinělého. Přidáme-li k tomu všemu velký band, který sbor na koncertech doprovází a ve kterém nechybí ani dechová sekce nebo poměrně vyjímečné “hammondky”, je celkem jisté, že výsledek bude nepřehlédnutelný.

Už v roce 2013, kdy ‘Ostrava zpívala gospel’ úplně poprvé, si tato originální akce získala pozornost veřejnosti, médií i řady uměleckých osobností daleko přesahující hranice Ostravy. O další ročníky byl už pravidelně takový zájem, že všichni zájemci o účast ve sboru nemohli být z kapacitních důvodů přijati. Přesto stále platí, že jiné kritérium než věk pro přijetí do sboru OZG neexistuje.

Je-li vám tedy 15 a více let, baví vás zpěv a máte čas absolvovat všechny zkoušky, jsou i vám dveře do sboru otevřené. Žádné talentové zkoušky, ani žádné jiné požadavky tu splňovat nemusíte. Zdá se, že to snad ani nemůže fungovat, a že to nebude k poslouchání, ale opak je pravdou. Ostrava zpívá gospel má každý rok koncerty vyprodané a výkon sboru a muzikantů je tak strhující, že vás většinou ani nenapadne, že ti lidé na pódiu vlastně nejsou o nic větší zpěváci, než třeba právě vy.